Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – styczeń 2019
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
KOMENTARZ OGÓLNY – STYCZEŃ 2019
Wchodzimy w nowy rok z dużą dawką otwartych tematów, które mogą zdecydować o kierunkach ruchów cen na głównych aktywach. Cyklicznie rzecz biorąc mamy spowolnienie oraz spadające tempo inflacji, co powinno wspierać wyceny długu, zwłaszcza skarbowego.
Tematami, które mogą znacząco zniekształcić ten modelowy obraz są m.in. Brexit lub jego brak, porozumienie handlowe na linii USA Chiny… lub jego brak, dalsze podwyżki stóp procentowych w USA… lub ich brak, skuteczne stymulowanie chińskiej gospodarki lub…. I tak możemy wymieniać i wymieniać. Wobec tych zagrożeń, albo nie do końca jeszcze jasnych szans, stoimy na stanowisku, że w dalszym ciągu warto stawiać na bezpieczeństwo, a tym samym za główny cel stawiamy sobie ochronę kapitału. Moment na kupno funduszy akcyjnych jest gdzieś przed nami, ale póki co brak wyraźnych sygnałów na kolejną istotną zmianę składu portfeli.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Alokacja pozostaje bez zmian. Połowa portfela nadal jest utrzymywana w funduszach dłużnych polskich papierów skarbowych. Swoją rolę w końcu spełnił fundusz oparty o spółki wydobywające złoto. Pozycje akcyjne korzystają na trwającym odbiciu. Po stronie walut posiadamy 20-procentową ekspozycję na euro, w oczekiwaniu na słabszego dolara.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Portfel zyskuje od początku roku na fali korekty. Struktura jednak dalej w dużej mierze pozostaje defensywną, z udziałem funduszy typu market neutral, ochrony zdrowia czy spółek wydobywczych złota. Pozostała część portfela to ekspozycja na Azję oraz na spółki wzrostowe z krajów rozwiniętych.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Powiększamy udział funduszy dłużnych obligacji skarbowych o nieco dłuższym duration zgodnie ze wskazaniem naszego barometru gospodarczego. Może to wpłynąć na nieco wyższą zmienność portfela, ale kiedy jeśli nie w tej fazie cyklu?
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawnaMateriał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.