Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – kwiecień 2017
Przedostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – KWIECIEŃ 2017
Kolejny miesiąc i nowe powody do niepokoju. Po marcowej przygodzie z FED-em, teraz głowy inwestorów zaprzątają sprawy natury politycznej. Do palety ryzyk o podłożu politycznym niespodziewanie doszły przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii, a oliwy do ognia dołożyły ataki rakietowe USA oraz napięcia na Półwyspie Koreańskim. Na pierwszym planie są jednak wybory we Francji, a właściwie ich druga tura. Dla tych zmęczonych polityką z odsieczą przychodzą dane gospodarcze, które wskazują, że gospodarka europejska ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Również polskie dane wskazują na to, że wskazanie PKB za ostatni rok na poziomie 2,8%, to był jedynie przystanek na ścieżce wzrost w ramach obecnego cyklu gospodarczego.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Portfel w całym miesiącu stracił około 1,5%. Nagromadzenie ryzyk spowodowało, że wzrosły notowania surowców, w tym złota, a ucierpiały nieco rynki akcyjne. Pozytywne dane gospodarcze przekonują nas, aby nadmiernie nie zmieniać struktury portfela. Robimy jedną zamianę sprzedajemy fundusz oparty o agrobiznes, a uzyskaną kwotę lokujemy w fundusz oparty o rynki europejskie. Tym samym zwiększamy nastawienie na kontynuację ożywienia w Europie, ale również akceptujemy zwiększone ryzyko polityczne i związane z tym możliwe większe wahania wycen jednostek.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
W modelu akcyjnym również bez większych zmian. Obrane kierunki są zgodne z naszą optyką rynku. Fundusze oparte o rynki wschodzące oraz o niżej wyceniane rynki rozwinięte. Złoto w postaci funduszu spółek wydobywczych ma być odpowiedzią z jednej strony na rosnącą inflację, a z drugiej na ryzyka geopolityczne, które się ostatnio nasiliły. Jedyną zmianą jest zwiększenie nastawiania na Europę, kosztem pozycji w Chinach.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Dane na temat inflacji, która jest ważnym czynnikiem warunkującym zachowanie się funduszy dłużnych, w ostatnim czasie zaczęły dawać mieszany obraz. Z jednej strony wyraźne zahamowanie wzrostu inflacji, ze względu na malejący efekt niskiej bazy, czyli rekordowo niskich cen surowców sprzed roku. Z drugiej, rekordowo niskie bezrobocie w USA i rosnące wynagrodzenia w Polsce sugerują, że ceny mogą zacząć rosnąć ze względu na presję płacową. Dlatego pozostajemy przy rozwiązaniach rynku pieniężnego oraz funduszach opartych o długi przedsiębiorstw.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.