Dywersyfikacja walutowa podczas
inwestowania w fundusze
inwestycyjne
Gdy zadbaliśmy już o dywersyfikację pod kątem klas aktywów i zarządzających, warto zatroszczyć się również o kwestie walutowe. Może się bowiem zdarzyć, że niekorzystne zmiany walutowe spowodują, że nawet fundusz, który osiągnął przyzwoitą stopę zwrotu w walucie bazowej, w złotówce przyniesie straty. Może to również działać w drugą stronę. Mimo że określony fundusz nie zarabia, to dzięki rozliczaniu go w walucie zyskującej na wartości, mamy szansę na zarobek.
Przykład.Klient kupuje za złotówki fundusz zagraniczny w dolarze amerykańskim i utrzymuje w swoim portfelu jednostki uczestnictwa przez dwanaście miesięcy. Po tym okresie okazuje się, że inwestycja była umiarkowanie trafiona, wzrost wyceny funduszu wyniósł jedynie 2%. Ale jednocześnie w tym czasie kurs dolara umocnił się do złotówki o 10%. Co z tego wynika dla klienta? Otóż faktyczny wzrost wartości jego inwestycji wynosi 12%. A to już bardzo dobry wynik!
Ten przykład pokazuje, że warto mieć w swoim portfelu różne waluty. Co więcej, chęć do inwestycji w obcej walucie pozwoli nam wybierać w większej ilości rozwiązań.