Fundusze polskie czy fundusze
zagraniczne?
Wybór odpowiednich funduszy warunkowany jest wieloma czynnikami. Trudno też jednoznacznie powiedzieć, że zawsze należy koncentrować się wyłącznie na polskich lub też wyłącznie zagranicznych funduszach inwestycyjnych. Na pewno jednak można zaprezentować kilka prostych reguł odpowiadających na pytanie, czy wybrać polskie czy zagraniczne fundusze inwestycyjne.
Jeśli chcemy inwestować na polskim rynku – fundusze polskie
Niezależnie czy dotyczy to akcji, obligacji czy też rynku pieniężnego, wybierzemy raczej fundusze polskich TFI. Wynika to z dwóch przyczyn. Zagraniczni zarządzający zazwyczaj nie mają w swojej ofercie „czysto polskich” funduszy. Poza tym polscy zarządzający z reguły najlepiej znają miejscowy rynek. Ponadto, fundusze polskich TFI są z reguły bardziej przyjazne dla klienta, jeśli chodzi o kwestie proceduralne i podatkowe.
Polskie fundusze inwestycyjne dostępne w ofercie F-Trust iWealth:
Jeśli chcemy inwestować globalnie – fundusze zagraniczne
Wówczas warto przyjrzeć się ofercie globalnych (zagranicznych) zarządzających. Wynika to z faktu, że polscy zarządzający rzadko mają w swojej ofercie produkty pozwalające na inwestowanie poza Polską lub regionem Europy Środkowej i Wschodniej.
Zagraniczne fundusze inwestycyjne dostępne w ofercie
F-Trust iWealth:
Master-feedery – co to takiego?
Pewnym rozwiązaniem wprowadzanym przez niektóre TFI są produkty nazywane w branżowym żargonie „master-feeder”, czyli polskie fundusze kupujące praktycznie w stosunku 1:1 jednostki konkretnego funduszu zagranicznego lub fundusz funduszy (ang. Fund of Funds, FoF), które są zarządzane w ten sposób, że kupują jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych. Takie rozwiązania upraszczają polskiemu klientowi kwestie proceduralne związane z przystąpieniem do funduszu. Jeśli jednak chcemy mieć dostęp do bogactwa różnego typu funduszy dających ekspozycję na rynki globalne, powinniśmy rozważyć inwestycję bezpośrednio w fundusze zagraniczne. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chcemy inwestować w walutach innych niż polski złoty.
Gdybyśmy mieli porównać fundusze polskie i zagraniczne, to należy również zwrócić uwagę na dwie ogólne cechy różnicujące:
- Fundusze zagraniczne są dużo większe jeśli chodzi o wartość zarządzanych aktywów. Często w jednym tylko funduszu zagranicznym mamy aktywa o wartości od kilkuset milionów do nawet kilkudziesięciu miliardów dolarów. Tymczasem cały polski rynek funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego to ok. 150 mld zł (dane na koniec stycznia 2015 roku), czyli nieco ponad 40 mld dolarów. Dla klienta inwestowanie w fundusze zagraniczne wiąże się z dostępem do rynków globalnych, dużo większych i bardziej płynnych niż polski, co z kolei przekłada się na lepsze zdywersyfikowanie i wzrost bezpieczeństwa jego inwestycji.
Biorąc pod uwagę opłaty za zarządzanie, fundusze zagraniczne są z reguły tańsze od polskich. Wynika to oczywiście z wielkości aktywów pozostających pod zarządzaniem – przy wielokrotnie wyższych aktywach, zagraniczni zarządzający mogą pozwolić sobie na niższy poziom opłaty za zarządzanie.
Znasz już naszą Platformę Funduszy z ofertą ponad 1000 funduszy polskich i zagranicznych?
Jedyna taka Platforma Funduszy w Polsce, która umożliwia nabywanie jednostek, ale także zamianę oraz umarzanie bez konieczności spotykania się naszymi ekspertami lub odwiedzania naszych placówek. Dzięki Platformie zyskasz także dostęp do najnowszych materiałów edukacyjnych, komentarzy, analiz oraz możliwość założenia portfela treningowego bez konieczności inwestowania swoich środków.
Zobacz materiał wideo jak otworzyć konto na Platformie Funduszy