Poznaj historie naszych klientów
Zapoznaj się z historiami naszych klientów, którym już pomogliśmy. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich inwestycji zostaw nam kontakt do siebie. Odezwiemy się niezwłocznie.
Przypadek pierwszy
Do pracownika F-Trust iWealth zgłosił się klient, który dziwił się, że mimo iż jego portfel inwestycyjny jest zdywersyfikowany, bo znajdują się w nim aż cztery różne fundusze, nie udało mu się uniknąć strat w czasie spadków na polskiej giełdzie.
Po analizie portfela okazało się, że każdy z posiadanych funduszy to fundusz akcji polskich spółek. Oczywiście, każdy z nich zarządzany jest przez inne Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, różnią się też nieco składem posiadanych w portfelu akcji, jednak generalnie w czasie dekoniunktury na całym rynku nie mogą ochronić klienta przed spadkiem wartości inwestycji.
Wyjaśniliśmy klientowi, czym jest prawdziwa dywersyfikacja, uwzględniająca różne klasy aktywów, różne rynki geograficzne, a nawet różne waluty. Pokazaliśmy klientowi szereg funduszy, dostępnych także dla mniej zamożnych inwestorów. Pokazaliśmy, jak historycznie w okresie spadków i wzrostów zachowywał się zdywersyfikowany portfel funduszy.
Przypadek drugi
Klient skarżył się, że poniósł stratę na – jak nazywał to jego dotychczasowy doradca – „bezpiecznym” funduszu obligacji. Wyjaśniliśmy klientowi zasady i ryzyka związane z inwestowaniem w obligacje, czyli:
- ryzyko stopy procentowej, z którym związana jest konieczność zachowania odpowiedniego horyzontu inwestycyjnego w przypadku inwestowania w fundusze obligacji;
- ryzyko kredytowe emitenta, ważne szczególnie w przypadku funduszy inwestujących w obligacje korporacyjne wyceniane liniowo, a nie rynkowo;
- pokazaliśmy proste wskaźniki pozwalające na łatwą pierwszą ocenę ryzyka funduszu obligacji, czyli tzw. duration portfela (dla ryzyka stopy procentowej) oraz poziomy koncentracji na obligacjach jednego emitenta i rating emitentów (dla ryzyka kredytowego);
- pokazaliśmy, w którym momencie cyklu i w jakiego typu fundusze obligacji warto inwestować.
Przypadek trzeci
Klient dziwił się, że posiada fundusz inwestujący na rynku, który w ciągu roku urósł o 10%, a wartość jego inwestycji praktycznie się nie zmieniła. Po starannej analizie okazało się, że klient posiada fundusz „opakowany” w inny produkt, w ramach którego ponosi szereg opłat, które w całości „zjadały” wypracowany zysk. Zaproponowaliśmy czysty fundusz inwestycyjny o przejrzystych i niskich opłatach.
Przypadek czwarty
Klient dziwił się, bo jego znajomy osiągnął przez ostatnie pięć lat kilkudziesięcioprocentową stopę zwrotu na funduszu akcji polskich, gdy tymczasem on miał w tym samym czasie niewielką, ale jednak stratę. Po starannej analizie okazało się, że klient od wielu lat jest uczestnikiem słabo zarządzanego funduszu, w którym w dodatku wielokrotnie zmieniał się zarządzający. Na tym przykładzie pokazaliśmy klientowi, jak ważny jest wybór nie tylko odpowiedniego rynku, ale i odpowiedniego funduszu. Klient zmienił fundusz.
Jeśli i Ty borykasz się z tego rodzaju problemami, możemy Ci bezpłatnie pomóc. Jeśli przyślesz do nas informacje o swoim portfelu, w ciągu kilku dni przyślemy Ci analizę Twoich inwestycji i radę, jak wyjść z tego zaklętego kręgu niemożności.