Ryzyko inwestowania a zysk w funduszach inwestycyjnych
Fundusze rynku pieniężnego czyli niższe ryzyko inwestycyjne
Każdy inwestujący swoje środki oczekuje określonej stopy zwrotu, którą pragnie osiągnąć w określonym horyzoncie czasowym. Warto zwrócić uwagę na relacje pomiędzy zwrotem z inwestycji, a tym czym jest ryzyko inwestycyjne. Jeśli oczekujemy przede wszystkim ochrony kapitału i zabezpieczenia naszego bogactwa warto zwrócić się w kierunku funduszy instrumentów rynku pieniężnego. Taka inwestycja ma szansę przynieść większą korzyść niż bankowy depozyt, czy lokata, a jednocześnie nie ograniczy naszej płynności. Nasze środki są zawsze dostępne.
Fundusze dłużne czyli większe ryzyko inwestycyjne
Akceptując nieco większe ryzyko inwestycyjne, inwestor może skusić się na fundusz dłużny. Skład portfela takich funduszy mogą jednak istotnie różnić się od siebie. Oczywiście najbezpieczniejsze będą fundusze obligacji skarbowych, które w teorii może wiązać się z o wiele mniejszym ryzykiem niewypłacalności emitenta, niż z tym, z jakim może borykać się fundusz obligacji korporacyjnych, czy obligacji wysokich rentowności. Istotnym ryzykiem jest również czułość obligacji wchodzących w skład portfela funduszu na zmiany stóp procentowych. Generalnie środowisko spadających stóp sprzyja posiadaczom funduszy dłużnych, zaś ich wzrost powoduje spadek cen instrumentów znajdujących się w portfelu.
Fundusze akcyjne czyli najwyższe ryzyko inwestycyjne
Dla inwestorów, którzy godzą się na tymczasowe straty i sporą zmienność zachowania się jednostki idealne okazać się mogą fundusze akcyjne. Mogą one okazać się niezwykle zyskowne, ale również, jeśli trafimy na zły okres, mogą przynieść straty. Co ważne, nie każdy funduszu akcyjny jest tak samo ryzykowny. Przykładowo, fundusze szerokiego rynku, w dłuższym terminie okażą się bezpieczniejsze, niż rozwiązania skupiające się tylko i wyłącznie na jednym sektorze.
Pomiędzy funduszami dłużnymi, a akcyjnymi znajdziemy oczywiście fundusze mieszane, które dzielą swój portfel pomiędzy obligacji i akcje.
Inwestycja w fundusz, a bezpośrednia inwestycja w instrumenty finansowe na własny rachunek?
Można zadać sobie pytanie, dlaczego korzystać z usług zarządzającego, po co płacić opłatę za zarządzanie, skoro, żyjemy w czasach, gdzie każdy, za pośrednictwem internetu może sobie kupić akcje, czy obligacje, a nawet instrument pochodny.
Odpowiedź jest prosta – dywersyfikacja i analiza.
Złota zasada mówi, aby nie wsadzać wszystkich jajek do jednego koszyka. Całkowita alokacja tylko w akcje, lub obligacje jednej spółki oczywiście może przynieść potężny zysk, ale może również zakończyć się spektakularną porażką. W portfelu funduszu znajdziemy często około 100 spółek. To pomaga chronić nasze oszczędności. Warto dywersyfikować portfel, zwłaszcza, że mamy ku temu możliwości. W Polsce działają zagraniczne towarzystwa, które dają możliwość inwestycji w każdą klasę aktywów, na niemal każdym rynku na świecie. I tutaj właśnie przechodzimy do drugiej zalety funduszy. Analizowanie inwestycji to pełnoetatowe zajęcie. Chcąc ulokować środki nie dysponujemy często nadmiarem czasu, a do odniesienia sukcesu w dzisiejszych czasach na bardzo zmiennych i dynamicznych rynkach potrzeba wiele uwagi. Warto tutaj zaufać profesjonalistom, dla których inwestowanie to nie tylko praca, ale i pasja. Wyobraźmy sobie sytuację, że usłyszeliśmy coś dobrego o jednej ze spółek chińskich. Owszem, zapewne znajdziemy wiele informacji w internecie, ale czy będąc w Polsce naprawdę rozumiemy chińskie realia i otoczenie spółki. Czy jesteśmy w stanie widzieć, jak ten biznes wygląda od środka. Niestety nie. Globalni zarządzający, posiadający biura na całym świecie, wysyłają swoich analityków, którzy rozmawiają z firmami, z ich konkurencją, poświęcają długie godziny na analizowanie sprawozdań, tak, aby mieć pewność, że spółka, która trafi do portfela okaże się tą właściwą. To pomaga nam zarabiać, ale przede wszystkim chroni naszą inwestycję.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ